У 1774 році польський король Август Станіслав Понятовський отримує в довічне володіння від Речі Посполитої тоді найбагатше в Україні Білоцерківське староство, яке 13 грудня того ж року передає разом з будівлями у Варшаві великому коронному гетьману Польщі Францішеку Ксаверію Браницькому. Ці землі Ксаверій Браницький отримав у нагороду за придушення ряду селянсько-козацьких повстань - Коліївщини. У його нові володіння увійшли також міста Біла Церква та Ставище, 134 села з населенням понад 40 тисяч чоловік. З цих пір Біла Церква стає приватною власністю графів Браницьких.

 

У 1781 році в Санкт-Петербурзі гетьман одружився з коханою камер-фрейліною імператриці Катерини ІІ, племінницею світлого князя Григорія Потьомкіна, Олександрою Василівною Енгельгардт. Шлюб Ф. К. Браницького з А. В. Енгельгардт відповідав політичним реаліям того часу. Катерина ІІ бажала стабільного миру з Польщею і підтримувала шлюби між російськими дворянами і польською шляхтою. За Олександрою гетьман Браницький отримав пристойну придане - 600 000 рублів сріблом і великі земельні володіння. Катерина ІІ подарувала подружжю на весілля Шуваловский палац в Петербурзі. Дохід К. Браницького від однієї тільки Білій Церкві приносив 750 000 золотих, разом з іншими маєтками (Ставище, Рокитне, Лисянка та іншими) дохід становив приблизно 2 мільйони.

 

Зиму Браницькі проводили при дворі Катерини ІІ в Петербурзі, а влітку переїжджали до своїх маєтків на Україні, найчастіше в Білу Церкву. У 1784 році А. В. Браницька отримала цей маєток в подарунок від чоловіка і почала приводити його в порядок. За характером графиня була вольовою, цілеспрямованою жінкою, яка вміла самостійно вирішувати питання управління маєтком, вона була дуже ощадливою господаркою. Парки європейських столиць, де вона неодноразово бувала, надихнули Олександру Браницьку на створення не менше вишуканого парку у своїй головній резиденції. Спочатку вона мала намір збудувати парк в шкарівські лісі (в 10 км на південь від Білої Церкви), але з часом, детальніше ознайомившись з навколишньою місцевістю, зупинилася на ділянці давньої діброви в західному напрямку, в 3 км від Білої Церкви, в урочищі Гайок. Назва парку дала в свою честь - «Олександрія».

 

У 1791 році помер князь Григорій Потьомкін. Після його смерті графиня, за підтримки Катерини ІІ отримала більшу частину спадщини князя. З огляду на ту роль, яку зіграв в її житті Г. Потьомкін, Браницька вирішила присвятити будівництво майбутнього парку його пам'яті, а також вибудувати в парку його мавзолей. Проект мавзолею виконав в 1795 році відомий архітектор Іван Старов, автор Таврійського палацу Г. Потьомкіна в Петербурзі. Мавзолей повинен був стати домінантою всієї нової композиції парку «Олександрія». Він повинен був розповідати про життя і велич князя Г. Потьомкіна.

 

 

Після смерті Катерини ІІ, російський трон успадкував Павло І, який вкрай негативно ставився до всього, що було пов'язано з ім'ям князя Таврійського. Браницьких перестали приймати при дворі, за ними був встановлений негласний нагляд. З цієї причини графиня була змушена відмовитися від будівництва мавзолею. Замість нього, спираючись на композиційні частини проекту І. Старова, було побудовано декілька інших споруд. Для будівництва парку з Європи були запрошені фахівці з садово-паркового мистецтва.